Звідки взялися торти?

12.09.2015

Які у вас спогади про дитячі свята, ювілеї, сімейні урочистості або дні народження? Швидше за все, кожен з вас з упевненістю скаже, що на будь-якому з цих подій був присутній, щонайменше, один торт. Сам по собі торт це символ свята. Кожна порядна домогосподарка хоча б раз пробувала приготувати цю солодку страву. Такі назви як «Прага», «Космос» або «Наполеон» чули всі без винятку. Ну і, звичайно, жодне весілля на землі не обходиться без так званого весільного торта.
Є докази, що наречений і наречена різали весільний торт вже, щонайменше, 4000 років тому. А чи знаєте ви, звідки взагалі прийшов до нас рецепт торта? Хто придумав цю красиву і пишну страву? Яку людину або націю можна назвати винахідником торта? Яким цей кондитерський виріб був раніше, і яким став в наші дні.

Часто дослідники визначають походження тієї чи іншої страви, керуючись лінгвістичними даними. Простіше кажучи, переводять назву на різні мови, і з цього моменту починають шукати коріння. Якщо слідувати цій логіці, то коріння слова «торт» ведуть нас до Італії. У перекладі з італійської це означає «хитромудрий». Якщо згадати, що на тортах зазвичай малюють хитромудрі візерунки, видів у цієї страви безліч, а сама рецептура досить неординарна, то це схоже на правду. Так чи були торти італійським винаходом? Сказати складно, але ця версія, безумовно, має право на життя.

Першість італійців яро оскаржують французи, які, втім, завжди люблять що-небудь «оскаржити». Адже Франція здавна вважається засновницею моди, тому сама думка про те, що звичайний святковий торт міг придумати хтось інший, здається жителям цієї країни безглуздям. Заради справедливості відзначимо, що французькі, а особливо паризькі кондитерські, це дійсно місця, де роблять справжні витвори кулінарного мистецтва.

Відповідно до іншої гіпотези, торти прийшли до нас зі сходу. Адже словосполучення «східні солодощі» вже давно стало прозивним і є стійким виразом. Схід вже багато тисячоліть славиться своїми солодощами. Так було навіть тоді, коли преосвященна і багата нині Європа харчувалася корінням і м'ясом не першої свіжості. До складу страви входив золотий мед і кунжут, а форма торта була практично ідентичною сучасним зразкам. Араби і перси першими стали вставляти в торт свічки і запалювати їх. Ритуал зберігся і дійшов до наших днів, лише злегка видозмінившись. Так що теорію східного походження також назвемо цілком вірогідною.

Крім арабського світу, схожі страви робили і в Китаї. Китайський торт нагадував звичайний солодкий пиріг і готувався, головним чином, до весільних заходів. Китайці взагалі винайшли багато корисних речей, включаючи компас, папір і порох, але от у випадку з тортами пальму першості їм однозначно довести не вдалося. Древній Єгипет, який завдяки працям археологів продовжує дивувати нас і сьогодні, також не залишився осторонь. Як відомо, в гробниці фараона, яка перебувала в піраміді, жерці залишали безліч речей, які могли стати в нагоді правителю в потойбічному світі. Яке ж було здивування вчених, коли в гробницях вони почали виявляти торти, що пролежали там разом з муміями більше 2 тисяч років.

Деякі дослідники історії кулінарії нагадують про те, що ще в Київській Русі була традиція пекти святкові короваї. Їх основа віддалено нагадувала коржі, які використовуються при виготовленні більшої частини тортів. А форма у вигляді кола символізувала сонце, до якого слов'яни завжди прагнули і тяглися. Сонце означало благополуччя, успіх і було символом сім'ї та плодючості. Було у східних слов'ян і ще однин схожий кулінарний виріб, який називався «курник». Правда, замість солодощів його начиняли курячим м'ясом, що, втім, зрозуміло вже з назви.

Торти бувають і багатоповерховими, причому їх висота варіюється від декількох десятків сантиметрів до 2-3 метрів. Вперше їх почали робити в Південній Америці, в таких країнах як Бразилія та Аргентина, тому можна стверджувати, що жителі цього континенту якщо і не винайшли торт, то, принаймні, внесли в його еволюцію дуже значимі зміни.

Хоча англійці не зовсім згодні з такими висновками. Вони вважають, що перші багатоповерхові торти з'явилися саме у Великобританії. Багатоярусні кондитерські вироби були неодноразово помічені на королівських прийомах та інших урочистих подіях. Що думають з цього приводу британські вчені - невідомо.

Безліч страв прийшло до нас із Стародавнього Риму. Адже римляни дуже любили ситно і смачно поїсти. Римські бенкету і трапези викликають здивування і зараз: своїм розмахом і багатством святкового столу. Пекли вони і якусь подобу сучасного торта. Коржі з борошна обмазували солодощами, клали в кілька шарів і розламували над головами щасливих молодят.